OPSTANAK ZAŠTIĆENIH VRSTA

Ovaj blog je nastao kao potreba da se na jednom mestu opišu više tema,a akcenat se stavlja na zaštitu prirode,životinja i ljudi.

Pokušaćemo u mesecima koji predstoje da vam iz naše obimne arhive prikažemo što više članaka iz širokog spektra tema koje će obrađivati:

Važnost očuvanja jedinstvenih ekosistema,životinjskih i biljnih vrsta koje izumiru ili su ugrožene na neki drugi način,lepote nesvakidašnjih prirodnih mesta,opisati neke interesantne vste koje nisu ugrožene kao i druge životinje koje se u Srbiji nepravdeno istrebljuju na svakom koraku(a neverovatno važne za ravnotežu u prirodi) kao što su zmije i vukovi.

I na kraju teme koje se tiču nas ljudi: kako da promenimo svoje ponašanje prema prirodi,drugim živim bićima u flori i fauni ali i prema nama samima.

Važnost borbe protiv rasizma,nacionalizma,verske netrpeljivosti,psiho-fizičkog nasilja u porodici i drugih vidova zlostavljanja,mržnje,ratnih sukoba,omalovažavanja žena,osoba ometenih u razvoju i dr.

Potrebna nam je mudrost,požrtvovanost i zelja za učenjem,zato su inspiracija za buduće tekstove upravo ljudi koji su to imali:Mahatma Gandi,Stiv Irvin i Čarls Darvin ali i naš Jovan-Joca Memedović.

Vreme je da shvatimo da smo deo prirode,da od nje zavisimo i od suživota sa svim njenim stanovnicima koji imaju jednaka prava na život,koji osećaju bol,patnju,ljubav,radost...baš kao i ljudi.

od autora bloga:Aleksandar Šaca Latovljević

Pratite nas i na našoj FB stranici:
https://www.facebook.com/Opstanak-zaštićenih-vrsta-220224764820117/

GMO hrana

amlramzes | 26 Oktobar, 2013 11:32

Grinpis objavio: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO!

Poštovani građani, široj javnosti je uskraćeno pravo da sazna sve o GMO sastojcima u lancu ishrane, a samim tim potrošači nemaju predstavu kako da izbegnu kupovinu ovih proizvoda, uprkos tome što u pojedinim zemljama postoji obaveza njihovog obeležavanja. - See more at: http://www.nadlanu.com/pocetna/info/drustvo/Grinpis-objavio-Spisak-hrane-slatkisa-i-pica-sa-GMO.a

Najpoznatija svetska ekološka organizacija Grinpis napravila je spisak prehrambenih proizvoda koji u sebi sadrže genetski modifikovane sastojke (GMO), a isto tako postavili su i popis Ne–GMO kompanija.Među proizvodima nalaze se neke od najpoznatijih vrsta napitaka, slatkiša i namirnica koje se prodaju i na našim prostorima.Genetski inženjering omogućava naučnicima da stvore biljke, životinje i mikroorganizme manipulacijom gena na način koji menja strukturu prirodnih stvari. Ovi genetski modifikovani organizmi (GMO) mogu da se rašire i van svog nameravanog staništa i ukrste sa prirodnim organizmima, čime se zagađuje čisto okruženje.Usled toga, buduće generacije razvijaće se u nepredvidivom i nekontrolisanom pravcu.Zbog poslovnih interesa, široj javnosti je uskraćeno pravo da sazna sve o GMO sastojcima u lancu ishrane, a samim tim potrošači nemaju predstavu kako da izbegnu kupovinu ovih proizvoda, uprkos tome što u pojedinim zemljama postoji obaveza njihovog obeležavanja.Ovako izgleda deo Grinspisove lista proizvoda koji u sebi sadrže GMO:

1 – “Snickers”

2 – “Campbell” supe

3 – Pirinač “Uncle Bens”

4 – Čaj “Lipton”

5 – “M & M”

6 – “Twix”

7 – “Milky Way”

8 – “Cadbury” čokolada

9 – “Ferrero Roche”

10 – “Nestle” čokolada

11 – Čokoladni napitak “Nesquick”

12 – “Coca–Cola”

13 – “Sprite”, “Fanta”

14 – “Pepsi–Cola”

15 – “7 Up”

16 – “Knorr” sosovi

17 – Keks “Parmalat”

18 – “Hellman ‘s” začini, majonezi, sosovi

20 – “Heinz” začini, majonezi, umaci

21 – Dečiji napitak “Nestle”

22 – “Hipp” kašice za bebe

23 – “Abbot Labs Similac” (mleko u prahu za bebe)

24 – “Danone” jogurt, kefir, sir, dečji napitak

25 – “McDonalds”

26 – “Kraft” čokolade, čips, kafa, dečji napitak

27 – “Heinz Foods” kečap, sosovi

28 – dečji napitak, proizvodi “Delma Unilever”

Pogledajte listu svih kompanija koje narod širom planete truju GMO sastojcima, ali i onih čiji proizvodi ne sadrže ove štetne elemente u Grinpisovom vodiču „Kako da izbegnete GMO hranu“

Izvor: Vestinet 

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by blog.rs - Design by BalearWeb